Albüm Satışı

'Enstrümanlarla dans ettik'

Aydoğan Topal

Karadeniz müziğinin genç temsilcilerinden Aydoğan Topal, oğlunun ismini verdiği “Kuzey” albümünü çıkardı. Topal, çalışmalar esnasında enstrümanlarla adeta dans ettiğini söylüyor.

Karadeniz müziğinin genç yeteneklerinden Aydoğan Topal’ın ikinci solo albümü "Kuzey"e Resul Dindar, Selçuk Balcı, Niyazi Koyuncu, Ali Kal, Erdal Bayrakoğlu, Adem Gümüşkaya, Akın Zurnacı ve Salih Yılmaz vokalleriyle destek verdi. Genç sanatçı oldukça iddialı olduğu albümü için “Albümde Lazca, Hemşince eserler yer alıyor. Karadeniz enstrümanlarından tulum, kemençe yine var ama intro ve ara cevaplarda şan altlarında daha farklı tavırlarda çaldık. Adeta enstrümanlarla dans ettik”.

NEDEN KUZEY?

Aydoğan Topal hem Karadenizli olduğu için hem de oğlunun adı Kuzey olduğu için albümüne "Kuzey" adını verdiğini söylüyor. Genç sanatçıya en büyük destek annesinden gelmiş. Havva Topal oğlu için yüreğini açmış. İlk albümde olduğu gibi 'Kuzey'de de anne Havva Topal'ın üç şarkı sözü yer alıyor. Aydoğan Topal, “Annemin son 10 yılda yazdığı Lazca ve Hemşince birçok hikâyesi var. Hepsini bestelesem 100 -150 şarkılık bir çalışma çıkar ortaya. Hemen her gün bir hikâye yazıp gönderiyor. Abim Nurdoğan Topal da iki şarkı sözü yazarak bu albüme destek oldu" diyor.

HEDEF İÇİN İNANÇLA ÇALIŞIYORUZ

Daha taze olan albüm şimdiden müzik listelerinin ön sıralarında yer aldı. Aydoğan Topal hedefinin sadece Türkiye değil, dünya olduğunu söylüyor ve ekliyor. “Gazeteler, radyolar ve sosyal medya aracılığıyla önce tüm Türkiye’ye ve sonrasında dünya geneline ulaştırmak için inançla çalışmaya devam edeceğiz" diyor. Aydoğan Topal ilham aldığı insanlar olduğunu söylerken "Müzisyen dediğin ufku sınırsız olmalıdır yani sanatın sonu, sınırı olmadığı gibi. Tek sınırımız var o da yaşamımız! Yaşam bittiği an, varlık ortadan kalkıyor ve bizler susuyoruz. Çıkardığımız eserler konuşuyor, geride bıraktıklarımız yaşıyor" diyor.